Historie

Krasokolečkování, umělecké bruslení… Už jen sám název, který není v ČR jednotný, napovídá hodně o tom, o čem samotný sport je.

Kolečka u kostela

My jsme se rozhodli nazývat sport na inline bruslích KRASOKOLEČKOVÁNÍM.

  • Krasokolečkování je sport podobný krasobruslení, kde mají bruslaři namísto ledních bruslí brusle kolečkové
  • V rámci krasokolečkování existuje několik disciplín: Bruslaři používají buď čtyřkolové nebo in-line brusle (čtyřkolky jsou tradičnější a výrazně častější). Obecně platí, že čtyřkolkáři a in-line bruslaři soutěží v samostatných disciplínách, a ne proti sobě. 

Inline krasobruslení neboli KRASOKOLEČKOVÁNÍ:

  • Inline krasobruslení je od roku 2002 zařazeno na mistrovství světa v německém Wuppertalu
  • Sport je podobný svému protějšku na ledě, s některými rozdíly v pohybech, technice a posuzování. Mnoho bruslařů začínalo na kolečkových bruslích či naopak. Umělecké bruslení je často považováno za obtížnější než bruslení na ledě, protože led umožňuje bruslaři hluboké zapíchnutí do ledu, aby se od něj odrazil při provádění skoků. Dále je mnohem těžší samotné bruslení, jelikož kolečka neumožňují tak silné opření se do hran, jako je tomu u nožů na bruslích ledních. Kolečkové brusle váží více než jejich ekvivalenty na ledě, což ztěžuje skákání
  • Inline brusle se skládají ze čtyř základních částí: bota, rám (konstrukce), kolečka a odrazový ,,špunt,,. Zatímco konstrukce je obvykle trvanlivá, kolečka a ,,špunty,, je třeba měnit, jelikož se při používání opotřebovávají. Rámy určené pro inline umělecké bruslení mají tři nebo čtyři kolečka a vpředu odrazový špunt (kola jsou uspořádána v různých výškách tak, aby základní linie kol tvořila křivku namísto ploché čáry)

Krasokolečkování Most, z.s. je prvním krasokolečkovým oddílem na in-line bruslích v Čechách.

  • Paradoxně ke vzniku oddílu přispěla coronavirová doba, kdy se řešilo, jak by se mohli klasičtí krasobruslaři uplatnit bez ledu a kde by mohli trénovat
  • Předsedkyně krasobruslařského oddílu v Mostě se rozhodla zrealizovat svoji již dvouletou myšlenku a založila právě oddíl KRASOKOLEČKOVÁNÍ (rok 2021)

Cílem spolku je vést děti a mládež k pohybu, toleranci a respektu…